4. Türk Dünyası Ata Sporları ve 53. Keles kocayayla şenliklerinde 50 Bin kişi bir arada buluştu.

Dünya Alpaqut Federasiyasının rəsmiləri Türk Dünyası Ata spor festivalında
22 Temmuz 2019
Kocayaylanın Gözdesi Alpagut
24 Temmuz 2019

4. Türk Dünyası Ata Sporları ve 53. Keles kocayayla şenliklerinde 50 Bin kişi bir arada buluştu.

53. sü düzenlenen Keles Kocayayla Şenliklerinde 50 bin kişi bir aradaydı. 4. sü düzenlenen Türk Dünyası Ata Sporlarıyla bir arada gerçekleştirilen Keles Kocayayla Kültür Şöleni 50 bin kişiye ev sahipliği yaptı.Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen vatandaşların dolu dolu vakit geçirdikleri festival renkli görüntülere sahne oldu.Birbirinden farklı kültür ve sporları barındıran şenliğe Yöresel sanatçılarımız Ersan ÖZDEMİR, Ömer ANİŞ, Ayşenur Türkeş MENTEŞE, Menteşeli CENGİZ’in yanında Fatoş KADIOĞLU, TRT Radyo Sanatçısı Fatma Meşe ÖZ ve Pop Sanatçısı Yusuf GÜNEY sahne aldı.

Radyoların cimcimesi sunucu Zeynep AKIN’ın sunuculuğunu yaptığı şenlikte açılış konuşmasını yapan Keles Belediye Başkanı Mehmet KESKİN Osmanlı İmparatorluğu’nun otağı kurduğu, Orhangazi ile Nilüfer Hatunun düğünlerinin yapıldığı, her yıl tarihsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Kocayayla’da sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz dedi.

İlçemizin tanıtılması, ekonomik anlamda gelişmesi için Kocayayla bizim için önem arzetmektedir diyen KESKİN. Geleneklerin , göreneklerin yaşatıldığı örf ve adetlerin gelecek nesillere aktarıldığı etkinliklerin ilçemiz için önemli olduğunu ve bunun 53 yıldır yapılıyor olması bizler için gurur vericidir. İlçemiz Keles Halk Oyunlarının yanı sıra kına gecesi gösterilerinin yapılacağını ve etkinliğimize gelen yakın ilçemiz olan Tavşanlı Halk Oyunları ekibine , Tofaş Halk Dansları Topluluğuna da ayrıca teşekkür ederek.Tüm katılımcılara şenliğimize hoş geldiniz dedi. dolu dolu bir programın sizleri beklediğini ve hoşça vakit geçireceğinize inanıyoruz diyerek iyi eğlenceler diledi.

Cumartesi günü akşam Kına Alayı ve ardından kına ateşinin yakılmasıyla start veren şenlik halk oyunları gösterileri, temsili kına yakma töreni, gelin arkadaşlarının yöresel türküler eşliğinde halk oyunları, düğün evini temsilen damat ve arkadaşlarının yöresel halk oyunları gösterileri yapıldı.

Geceye TRT Radyo Sanatçısı Fatma Meşe ÖZ damga vururken seyircilerin sanatçıya olan ilgisi ve türkülere olan eşliği olabildiğince fazlaydı.Eğlence esnasında yerinde duramayarak oyunlarla eşlik eden seyircilerin hoşça vakit geçirdiği Kına Gecesi töreni havaii fişek gösterileriyle son buldu.

Pazar günü kocayayla da devam eden etkinliğe katılım son derece yoğundu.Bursa ve çevre illerin yanı sıra yurt dışından değişik ülkelerden gurbetçilerinde katılım sağladığı şölen 50 bin kişiye ev sahipliği yaptı.

4. sü Düzenlenen Türk Dünyası Ata Sporları ile birlikte yapılan etkinliğe Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi akraba topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri ve giysileri ziyaretçilere kurulan stantlarda tanıtıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Dünya Etnaspor Konfederasyonu, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin katkılarıyla  Kocayayla’da başlayan şenlikte, kökbörü, atlı akrobasi, geleneksel okçuluk, cirit, rahvan, atlı okçuluk, aba-kuşak-şalvar güreşleri ve yağlı güreş müsabakaları yapıldı.Küçük , orta ve yetişkin katogarilerinde  yapılan yağlı güreşlerde Baş Pehlivanın İsmail BALABAN oldu.

Etkinliğe,TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ , Türkiye Alpagut Federasyonu Başkanı Cemal ERSOY, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa SAYILGAN, Ak Parti Bursa milletvekilleri Osman MESTEN, Mustafa ESKİN, Zafer IŞIK, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, CHP Bursa Miiletvekili Erkan AYDIN, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurt içi ve yurt dışından sporcular katılım sağladı.

Yöresel sanatçılarla başlayan şenlik Gelin alma merasimi ve halk oyunları gösterileri ile devam etti.Fatoş KADIOĞLU’nun konserinin ardından sahne alan TRT sanatçısı Fatma Meşe ÖZ seyircilerle beraber coşarak yerinde duramazken son olarak muhteşem bir kalabalıkla  pop sanatçısı Yusuf GÜNEY konseriyle güne damgasını vurdu.

DEVAMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir